DSC02508Úvodní fotografie příspěvku ukazuje konečný stav fasády zatepleného objektu, při nerespektování obecných zásad provádění zateplovacího systému.

„Když to firma dělala, byla omítka krásně hladká, mě to bylo zprvu jedno a hlídali jsme si jen fadádu a barvu,“ prozradil nám majitel domu se zprohýbanou fasádou. Divil se, když jsme mu prozradili, že příčina problému tkví mnohem hlouběji – až pod izolantem. Jak to tedy je?

Zateplovací systémy (ETICS) jsou poměrně dobře popsány v normách a předpisech, proto je jeich provádění téměř vždy, jako vařit krupičnou kaši dle kuchařky. Když se recept nedodrží, dostaví se hrudky a spáleniny…

Příčina boulení fasády vlivem teplotní roztažnosti izolačních desek se projevem špatného kotvení a lepení desek.

Desky z tepelné izolace z EPS se při ručním nanášení lepicí hmoty provádí po celém obvodě desky a zároveň uprostřed desky ve formě terčů. Pouze lepené minerální desky musí být spojeny s podkladem celým povrchem.
Když chybí střední terče lepení – deska se boulí, Pokud chybí obvodové lepení, odstávají obvykle rohy.
Postupem času tyto pohyby způsobí, že se základní výztužná vrstva fasády i s omítkou odtrhne od povrchu polystyrenu a popraská. Její oprava nestačí. Vada se vrátí. Chyba je vlastně skoro na začátku.
Pán bude nakonec přiteplovat a dokonce vybere lepší barvu pro svoji fasádu.
Budete se zajímat opradu jen o povrch, když budete zateplovat svůj dům?
A jak vaříte krupičnou kaši vy?