Dnešní článek zahajuje naši minisérii o ohřívačích vody.

Skoro každý, kdo nepřipravuje teplou vodu průtokovým ohřevem,  je má doma, nebo o tom ani neví a bere z nich vodu společně připravovanou někde ve sklepě. Bojlery (bez ohledu na to, zda jsou elektrické, plynové nebo ohřívané z kotle na uhlí…) připravují a akumulují potřebné množství teplé vody na pozdější použití. Studená voda se v nich ohřeje na poměrně vysokou teplotu a pak je zde skladována do doby, než ji upotřebíme – třeba při umývání nádobí.

Dokud voda teče, je to OK, když ne, začne se přemýšlet proč…

Napadlo vás někdy, co se děje uvnitř bojleru?

Toto:

ceska_18_1

Na fotce je povrch vnitřního pláště bojleru.

Jde o případ starého bojleru. Usazeniny z ohřáté vody, které důvěrně známe ze dna rychlovarné konvice, po nějaké době vypadají, jako na dnešních fotografiích.

Napili byste se ze sklenice, na jejímž dně by se válela vrstva usazenin z fotografie? Třeba jen jeden centimetr, nebo dva? Budete i po dnešku pít teplou vodu z kohoutku?

ceska_18_2

Vnitřek ohřívače po vymontování topné spirály. Asi kbelík usazenin se odloupl a spadl, po obrácení bojleru vzhůru nohama, na dno.

Dlužno říci, že jde o opravdu starý rozvod i bojler. Bez údržby. Jak se říká: ,,Nic nevydrží věčně, ani láska k jedné slečně…“

ceska_18_3

Zapečená topná tyčka po očištění nánosů z povrchu, které ji plně obalovaly.

Mnoho lidí se potýká s kožními problémy (ekzém, suchá kůže, loupání a svědění). Řadě lidí se obtíže objevily po přestěhování do staršího domku, nebo po delší době užívání nového domu. Velmi častou změnu pozorují osoby, které se přestěhovali do staršího bytového domu s centrálním zásobníkem. A spojitost s vodou je napadá… Spojitost opravdu může být – každý jedinec je citlivý na jiné podněty. Zde to rozlousknout nechceme, nýbrž, jen upozorňujeme na následující paradox:

Skoro všichni se nás ptají, z čeho mají stavět zdi při rekonstrukci, nikdo se však nechce pouštět do rekonstrukce rozvodů vody, byť třeba právě nově obkládá koupelnu. Vady funkčních částí stavby pod hezký obklad neschová ani ten nešikovnější obkladač. A o bojlerech málokdo uvažuje. Vždyť ještě nějak hřeje.

Nechceme šířit poplašnou zprávu, ani nemáme akcie u výrobců balených vod. Domov přece nedělá jen to, co je vidět ale i to, jak funguje.

Jedna paní nám vyčíslila kolik tisíc měsíčně utrácí za kosmetiku a péči o citlivou pokožku. Přesto dlouho vzdorovala tomu, aby při rekonstrukci vyměnila i rozvody vody zanesené (inkrustované) až hrůza, včetně ohřívače.

Dnes je to jen ukázka. V příštím článku přineseme příběh o udržovaném bojleru, který připravuje „zdravou“ vodu už více jak deset let. A co to stálo peněz a úsilí.