V minulém díle článku jsme obrátili starý bojler naruby, abychom ukázali skrytou tvář tohoto frekventovaného vybavení domácností.

Ne vždy však usazeniny v bojleru musí vést k celkové degradaci zařízení a jeho topných částí. Pravidelnou, zhruba čtvrtletní až půlroční údržbou, která představuje čištění, zatím ještě nezapečených usazenin lze životnost bojleru prodloužit na více jak 10 let bezproblémového chodu.

To je odzkoušeno na 100 l bojleru v opravdu tvrdých podmínkách opravdu tvrdé vody v Brně.

ceska_19_1

Příruba s topnou tyčí a Mg anodou (ta slouží jako ochrana před korozí).

ceska_19_2

Podhled do vypuštěného bojleru zvenčí. Na dně je cca 5 cm vrstva vápenných usazenin.

ceska_19_3

A takto vypadá bojler uvnitř – s potrubím pro odvod teplé vody z vrchu nádrže.

 

S rostoucí vrstvou usazenin klesá účinnost ohřevu a hrozí jejich „zapečení“. Bojlery obsahují anody, které jsou tzv. obětované, jejich výdrž je různá a cena se pohybuje od 200-1000 Kč. Za deset let provozu popisovaného zařízení bylo nutné vyměnit cca 5 ks anod.

Existuje i bezúdržbové řešení pomocí napájené titanové anody v ceně cca 2000-3000 Kč. Ta ovšem neřeší čištění usazenin, jen nutnost výměny anody.

Cena nejlevnějších 100 l elektrických bojlerů se pohybuje od 2500 Kč. Častěji od 3500 Kč.

Po započtení ceny práce, lze tedy spočíst, komu se vyplatí bojler neudržovat a rovnou koupit nový, když ten starý přestane dost rychle vodu nahřívat.

Čištění je pak tedy otázkou preferencí uživatele a lze je označit za operaci zvyšující kvalitu teplé vody s doprovodným efektem prodloužení životnosti bojleru.

Příště o záhadě, proč horká voda z bojleru přestala téci z kohoutku.