Neztrácej hlavu s energiemi! Tak by se dal popsat nový projekt Taktone.cz, který vám přiblíží, jak je to s obchodováním s energiemi. Co dobrého to přináší a naopak, jaká rizika to s sebou nese.

Nejdříve je však nutné porozumět tomu, co bude předmětem této rubriky.

energo_1

Doba, kdy bylo stanovování cen za energie výsadou centrálně plánované ekonomiky, je dávno za námi. Bohužel si ale neseme návyky z toho času dodnes.

„Mám přeplatek, je to dobrý!“ – Toto je věta, kterou můžete často slyšet z českých domácností. Mít na ročním vyúčtování přeplatek však ještě neznamená, že neplatíte za energie více než je třeba. Značí to pouze fakt, že jste dostatečně dopředu na zálohových platbách odvedli dodavatelům dostatek finančních prostředků, které pokryly Vaše náklady, a ještě něco zůstalo navíc. Váš soused, který má nedoplatek, na tom může být ve skutečnosti lépe než Vy. Důležitou roli totiž hrají ceny, za které energie odebíráte. Tu má dnes každá domácnost rozdílnou nejen díky rozmanité škále dodavatelů, ale také proto, že každý z dodavatelů může mít i několik druhů vlastních ceníků.

Teď si určitě musíte říkat: „Jak se v tom ale mám vyznat?“ S tím se Vám pokusíme pomoci v následujících několika článcích, které se tématu vyúčtování budou věnovat.