V druhém díle seriálu o realitních šmejdech si představíme některé konkrétní nátlakové taktiky nepoctivých realitních agentů. Ty slouží především k vyvolání stresu a k zamaskování stavebních vad a poruch nemovitostí.

1) Masové prohlídky a volavky

Na prohlídku dorazí více klientů, kteří předstírají zájem o nemovitost a konverzují „dostatečně nenápadně“ o tom jak je to výhodná koupě, a že tu nemovitost určitě vezmou. Toková situace ve Vás utvrdí (či vyvolá) dojem, že se skutečně jedná o výhodnou nabídku a začnete spěchat s rozhodováním. Zaměříte se pouze na to jak dostatečně rychle sehnat hotovost a přestanete si všímat technických detailů a technického stavu domu.

2) Prohlídka za provozu – tajná mise

Prohlídka se koná v době, kdy je nemovitost plně užívaná a na prohlídku není dostatek času. Většinou jenom nakouknete dovnitř, rychle proběhnete dům, nebo byt, případně prohodíte pár slov s majitelem. Mnohdy už majitel žije v krabicích a spěchá na prodej, bývá ještě zvykem, že se okolo motají děti, nebo poštěkává pes a opět není čas na pořádnou prohlídku. Tato situace odvádí pozornost od skutečného technického stavu (přece nebudete prolézat někomu cizímu byt kde je spousta intimních věcí). Tato taktika je často používaná, protože vypadá velmi přirozeně. Prodávající nemusí ani vědět, že je součástí plánu.

3) Prohlídky ve špatnou dobu

Mnohdy se setkáte s tím, že se prohlídka koná podvečer či brzo ráno. V tuto dobu jsou horší světelné podmínky a v kombinaci s výpadkem proudu, či poškozeným světlem nemáte šanci prohlédnout sklepní prostory či půdu.

4) Letní prodej

Léto je nejhorší dobou pro nákup nemovitosti. Zcela jistě se aktuálně neprojevují vady a poruchy spojené s plísněmi, kondenzacemi (rosením), profukováním a netěsnostmi, ale především se neprojeví tepelné mosty prochlazování stavby. Rovněž mnohdy není možné otestovat funkčnost topení. Bohužel v létě bývá prodáno nejvíce nemovitostí s těmito vadami. Předejít těmto vadám se dá pouze podrobnou prohlídkou za pomocí termovizní kamery, která se dá v omezené míře použít i v létě. Interpretace výsledků pak vyžaduje zkušeného technika.

5) Výmalba objektu a retušování

Správně provedená výmalba a rychlé vysprávky pomocí silikonu či PUR pěny dokáží velmi efektivně skrýt vady a poruchy a to i závažného charakteru. Když se vady opět projeví, je už většinou pozdě na řádnou reklamaci, a takové spory končí často u soudů. Opravy (sanace) těchto vad bývají velice nákladné.

6) Nepřístupné prostory – zrovna nemám klíče

Častá taktika k znepřístupnění prostor v horším technickém stavu. Většinou (téměř vždy)se na to potom zapomene a potom se nestačíme divit. Sklepy plné vody, nepořádku a harampádí, půda zavezená až ke střeše, či komory nebo garáže rovněž sloužící jako skladiště nebo rovnou jako WC. Toto všechno jsem ve své praxi zažil, když jsem trval na dodatečné prohlídce těchto prostor.

V dalším díle si představíme další „šmejdovské“ praktiky a návody jak se jim bránit.