Téma kvality okenních výplní je velmi frekventované. I na našich stránkách jsme se mu již věnovali (zde nebo tady). Je to dáno rychlým vývojem v této oblasti a tím, že se jedná o klíčový prvek v moderních energeticky úsporných stavbách. Nízkoenergetické a pasivní stavby se vyznačují vysokou mírou vzduchotěsnosti, která zabraňuje „průvanu“ a nekontrolovanému úniku tepla. Vzhledem k tomu, že jsou tyto objekty obvykle větrány pomocí mechanického větrání se zpětným ziskem tepla (rekuperací), vzuch pronikající netěsnými konstrukcemi domu by snižoval komfort a účinnost těchto systémů.

Mnozí čtenáři z řad stavařů již možná očekávají, že se článek bude věnovat problematice nekvalitnímu osazení kvalitních oken. To je velmi častý problém a psali jsme o něm i například na portálu stavmedia.cz. Nyní se zaměříme na zajímavý případ značné netěsnosti  tuzemských značkových oken, která jsou považována za špičková. Obdobný problém jsme detekovali i u oken zahraniční výroby řádově dražších.

Při měření vzduchotěsnosti stavby (tzv. blowerdoor test), kdy byl interiér stavby vystaven přetlaku 55 Pa za účelem lokalizace netěsností pomocí kouře, jsme pořídili následující video. Můžete na něm spatřit umělý kouř, který proniká mezi rámem a křídlem okna (funkční spárou). To je neobvyklé, neboť většinou bývají netěsnosti způsobeny chybnou montáží a vzduch uniká po obvodu rámu okna (připojovací spárou).

Okna již nešla vice seřídit a nezbývalo, než vyměnit těsnění. Výrobce se k problému postavil zodpovědně a použil těsnění větší tloušťky. Problém zjištěný díky testu vzduchotěsnosti byl eliminován. A v tomto případě nešlo jen o problém vzduchotěsnosti u pasivních domů, neboť těmito okny by při hnaném dešti zatékalo do jakékoli stavby.

Rozšířený mýtus, že blowerdoor test se týká jen stanovení „čísla těsnosti“ stavby, kterou potřebují pasivní domy žadatelů o dotaci, tedy není pravdivý. Uvedený příklad demonstruje kontrolu kvality provedení stavby či osazených výrobků. A to je v drtivé většině případů podstatnější informace, kterou test umí poskytnout.