Letošní zima byla po delší době zase ta „LADOVSKÁ“. Vyskytly se dlouhotrvající mrazy dosahující pod -20 °C i tam, kde jsme to posledních pár let nezažili. A to s sebou neslo i projevy na stavbách. V bytech, kde nikdy problém nebyl, rovnou rostou plísně a objevují se vlhké fleky. Internet je plný otázek na příčinu těchto jevů, proto jsme se rozhodli názorně ukázat, jak je to s vlhkým vzduchem v interiéru.

Obvykle k demonstraci používáme láhev vychlazeného piva. Tato zima nám umožnila nafilmovat popsaný děj přímo ve vzduchu. Stačilo k tomu otevřít dveře z vytápěné místnosti do mrazivé noci.  Můžeme tak být doslova uprostřed tohoto děje. Podotýkáme, že kameraman při filmování zatajil dech. Nikoli proto, že by byl fascinován, ale proto, aby pára od úst nemohla ovlivnit video :)

Vlhký vzduch z interiéru o 20 °C (a 45 % vlhkosti) se valí ven do mrazu -20 °C (a 85 % relativní vlhkosti). A hned můžeme vidět páru, jako z rychlovarné konvice. Je to proto, že do 1 m3 vzduchu o teplotě +20 °C se vejde maximálně cca 17, 3 g vody, ale do vzduchu o teplotě -20 °C pouchých 0,9 g.

Vzduch z místnosti se ochlazuje, přebytečná voda zmizet nemůže, proto zkondenzuje a pozorujeme ji ve formě páry a námrazy na studeném rámu dveří. A stejné to je i třeba na studené stěně někde v koutě.

myty_19

Víte, kolik vody ve vzduchu místnosti máte? A větráte?