Ačkoli je dnešní fotografie pořízená náhodně přes plot, setkáváme se s dnešním tématem na stavbách často. Nejen laická veřejnost se domnívá, že při zateplování budov se jednotlivé izolační desky lepí na „buchty“. Tedy takové lokální terče z lepící hmoty. Po zhotovení fasády je to skryté a často zásadní pochybení. Zateplení (kontaktní zateplovací systém) kvůli tomu buď izoluje méně, nebo se sroluje po stěně jako ponožka na naoze. Pojďme si o tom stručně něco říci.

mytologie20

1 – Tepelný izolant je k podkladu především lepen, kotvení talířovými hmoždinkami je doplňkové a má význam především proti tahovému namáhání (od sání větru) a v případě odolávání smyku má například  kovový trn. Jedno bez druhého nefunguje, jak má. Tedy tvrzení, kdy se lajdáční zateplovači hájí: ,,Vždyť to máte na hmoždinky…“, neobstojí.

2 – Buchty se správně na izolační desky skutečně dělají. Ovšem (!) nejen buchty a ne jen tak kdekoli nahodile. Souvisí to s rozvržením kotvení. Pod každou budoucí hmoždinku se provádí terč z lepidla pro vytvoření pevného podkladu, vůči kterému se pak hmoždinka zatlouká, nebo šroubuje. Jsou vždy ve středu izolační desky v jedné či více poloh.

3 – Celková plocha obvyklé izolační desky má být lepena k podkladu ze 40 % její plochy. Jakékoli tvrzení, že to je zbytečné, je šetření na nepravém místě.

4 – Každá deska má mít po obvodu nanesenu souvislou vrstvu lepící hmoty. Vytvoří se tak obvodobé lepení a utěsnění pod každou deskou. Nejsou -li provedeny tato obvodová lepení, ale jenom náhodné buchty po celé výšce fasády, mezi stěnou domu a tepelnou izolací cirkuluje vzduch a fasáda neizoluje. Komínový efekt umí vytvořit řádný průvan a vzduch pak jen lítá mezi buchtami a odnáší teplo. Jedná se o kontaktní zateplovací systém, kontakt je tedy důležitý. 

Na fotce vidíme přestavbu, kdy po strhání zateplovacího systému v nepotřebných místech vyšlo najevo, že lepení na buchty se provádělo ve valné většině plochy. Je jen jedna oblast (nad modrou plachtou přes palety – vlevo dole)), kde je patrný  otisk správného lepení s obvodovým nanesením lepící hmoty. Můžeme se dohadovat, zda to bylo kvůli poučenému a pečlivému pracovníkovi, nbeo právě probíhal kontrolní den.

Kolik % z plochy desky je přilepeno? Že buchty stačí je opravdu jen mýt.