„Kvalitní“ české stavebnictví, aneb  povzdech stavaře…

Na úvod musím všechny čtenáře upozornit, že budu hrubý, neomalený a sprostý, protože to daná situace bohužel vyžaduje. Na druhou stranu budu vždy věci nazývat pravými jmény, ať se už to někomu líbí, nebo ne. Je mi to prostě fuk.

České stavebnictví připomíná divoký západ, který zachvátila zlatá horečka. Každý, kdo umí na sebe postavit dvě kostky lega, se pouští do stavění a zakládá stavební nebo developerské firmy. Lituji každého, kdo si kupuje hotový developerský projekt, katalogový dům, nebo stavbu provedenou „odbornou“ firmou na klíč. Tyto stavby jsou stavěny primárně za cílem ZISKU. Ano, FINANČNÍHO ZISKU, ne zisku kvalitního domu. O kvalitě v podobných případech nemůže být vůbec, ale vůbec, žádná řeč. Pokud jsem kdy byl přivolán na podobnou stavbu, jako kontrolor nebo revizor, bylo to vždy stejné – chtělo se mi zvracet. Při představě, že lidi vyhodí celoživotní úspory a ještě se k tomu zadluží na celý život a jediné, co dostanou, je časovaná bomba, je mi opravdu smutno. Plísně, zatékání, vlhnutí, kondenzace, neustálé utírání mokrých oken, flekaté fasády, nefunkční topení, tepelné úniky a mosty jako za starých dobrých časů, atd. Toto je realita všedního dne. Rychle postavit a tradááá zase o dům dál a to doslova. Zapomeňte na reklamace a opravy. Toto je jen utěšující blábol, kterému se hezky věří. Ne, opravdu to nejsou výjimky, je to naprostá drtivá většina a skoro vždy stejně ohraná písnička.

„Ono se to takhle běžně dělá“, „takhle stavíme pořád a nikdy nebyl problém“, „my děláme i pro němce a oni to tak chtějí“, „milý pane teorie je jedna věc a praxe druhá“, „jo, my o tom víme, my to potom opravíme, to se dělá až nakonec“ a mezi největší perly patří „dokud jste tu nebyl, bylo všechno v pořádku a všichni byli spokojeni“.

Kde jsou všechna ta odborná řemesla, co na stavbu odjakživa patří? Kde jsou ti zedničtí mistři, kteří ví co a jak správně udělat? Kde jsou ti tesaři, truhláři, obkladači, betonáři, zámečnici, klempíři a pokrývači? Kde jsou ti topenáři, instalatéři a elektrikáři? Já to vím kde jsou. Jsou v prdeli. Proboha, dneska v „odborné“ stavební firmě nenajdete žádného zedníka, jsou to samí „odborníci na slovo vzatí“ pod vedením toho největšího.

TAKTONE milé „odborné“ stavební firmy, TAKTONE „hodní“ developeři a „chápaví“ realitní makléři, TAKTONE „samozvaní“ bastliči, kutilové a chytrolíni schovaní za živnostenské listy s odborným vedením.

Milí zlatí, časy kdy jste z nás dělali blbce, časy kdy jste nás podváděli a balamutili, jsou pryč. Je tady TAKTONE a je tady pro každého.