Zase ten Gejza: Levný projekt pasivního domu aneb domeček jedním tahem.

Už před delším časem mě oslovil kamarád Gejza, abych mu udělal „plány“ na pasivní dům, který si vybral na internetu. Prý to jenom překreslím a lehounce poupravím a on si to hodí na stavební úřad. Tam už to má všechno předjednané a nic nebude problém. Zeptal jsem se ho, jestli vůbec ví co pasivní dům je a on odpověděl: „Si děláš srandu, ne? Jasně že vím, dřevostavba, kde se skoro vůbec netopí.

Po téhle odpovědi jsem už věděl, odkud vítr vane. Protože jsem kdysi dělal pedagoga, začal jsem mu vysvětlovat, v čem tkví problematika pasivních domů a že není vůbec snadné pasivní domy (skutečné pasivní domy) projektovat. Vzali jsme to opravdu z gruntu. Tedy od samotného umístění na pozemek, přes tvar a stavební materiály, až k vnitřním technologiím. Potom jsme se soustředili už na vlastní projekt. Tam jsem mu vysvětloval, že existuje několik stupňů projektové dokumentace a jak moc je důležité mít všechno v tom projektu vyřešené včetně detailů. Říkám mu: „Když máš fakt dobře zpracovaný projekt, tak tě stavební firma neokrade, chápeš? Stavební firma to není červený kříž, nebo charita. Ti chtějí pořádné love.

„Máš pravdu, jo, jo,“ přitakával Gejza. Večer jsme se rozešli s tím, že mu pošlu cenovou nabídku na vypracování projektové dokumentace pro územní řízení, stavební povolení a prováděcí dokumentaci na zděný pasivní dům. Tak jsem tu nabídku vypracoval a poslal. Pro jistotu jsem mu ještě podrobně rozepsal na jednotlivé části, včetně všech specializací: od studií, vzduchotechniky, přes statiku, inženýring, vyřízení dotace i technický dozor investora po hydrogeologický posudek. Celková cena 215 tisíc. Podotýkám, že uvažovaná cena stavby bez vnitřního vybavení byla do 2,5 milionu. Na tom jsme se dohodli, že je to nepřekročitelné.

mytologie5

Když už se Gejza delší dobu neozval, tak jsem mu písnul mejla co a jak. Odepsal mi, že jsem něco velmi nepěkného a zloděj, že na takového (opět něco nepěkného) kašle. Ještě dopsal, že na internetu našel firmu, co mu udělá projekt na pasivní dům za 60 000 a že mu dům i postaví (asi si zadal super inzerát).

Uplynula nějaká doba a dneska se má situace tak, že za projekt a všechno ostatní kolem nechal stejně cca 180 000, stavba má blíž k vesmírné lodi než k pasivu a celková cena je těžce přes 3 milioný. Typický katalogáč to sice není, ale i tak je to pěkná hrůza. S firmou se soudí jako o život a stavba pořád není hotová ani rok po termínu.

Gejza nedávno přišel s prosíkem, ať mu to celé pomůžu vyřešit. Říkal mi skoro se slzami v očích: „Dneska už vím, co znamená kvalitní projekt. Kurňa, těch starostí a peněz co by mi to ušetřilo.“ A já mám takovou trochu škodolibou radost. Ale i to byl tak trochu důvod, proč vznikl webový projekt TAKTONE.CZ, aby se i lidé jako Gejza poučili z cizích chyb.

PS: Kvalitní projekt pasivního domu pod 150 000 prostě neexistuje. Všechno chce svůj čas a svou práci. A ta holt něco stojí.

Ne každý doktor je chirurg, ne každý projektant umí pasivní dům, ale každý zvládne domeček jedním tahem.

 

mytologie5_1