Dnes otevíráme rubriku komentářů – výstižným jazykem sobě vlastním, přináší kolega Martin Deutsch

myty_13

Rychle a hlavně levně. To je heslo dnešní projekce. Přijdu, vyberu si z katalogu stejně jako v „mekáči“, nebo jako u „větnamců“ a za pár dní mám hotovo. A kvalita? No ta je samozřejmě zaručená, jak také jinak? Vždyť přece na obrázku to je tak hezké a tolik už jich stojí a všichni jsou spokojeni. Tak já budu taky. Gejza to tak udělal a je v pohodě. Teda není úplně v pohodě, ale to je něco jiného. On si za to může sám, protože se blbě domluvil a trochu neměl štěstí na firmu a něco si tam dělal sám……….

A stavební úřad? To je kapitola sama pro sebe. Hlavně že tam jsou všechna vyjádření, a vyjádření že vyjádření jsou vyjádření, a stanoviska dotčených, závazná stanoviska, koordinovaná stanoviska, koordinovaně závazné stanoviska a …….. No prostě blbákov jak cyp.

Takže stavební projekty tak, jak jsou dělány dnes, jsou spíše administrativně-katalogovými slátaninami developerů a katalogových nabízečů.

Aby se v domě dobře žilo, aby dům stál přiměřeně, aby fungoval tak jak fungovat má, tak to nikoho nezajímá. Ale toto všechno začíná u projektu. Pokud se tady šidí, tak celkový výsledek potom stojí za vyliž projekt.

Samozřejmě že všichni projektanti jsou stejně dobří a umějí všechno stejně. Pouze někteří jsou nenažraní a dělají z toho vědu a druzí jsou v klídku a nic není problém.

Stejně hokejista jak hokejista – jeden sice hraje NHL a druhý čutá na rybníku, ale přece oba hrají stejnou hru – hokej. Nebo ne?