Glosa (nejen) od rýsovacího prkna zacílí na nekalé praktiky realitních kanceláří. Šmejdy označujeme, podobně, jako je zavedeno u nátlakových prodejních akcí, neslušné a nekorektní účastníky realitního prodeje.

Dnes jsem opět žasnul nad výší provize realitní kanceláře z prodaného rodinného domu. Realitka prodávala dům, který jsem projektoval. Když si uvědomím, že jako projektant vydělám na projektové dokumentaci 20.000 – 40.000 Kč a realitní agent 90.000 – 130.000 Kč (na tom samém domě), tak se mi chce zvracet. Obludná zvrácenost tohoto systému je až zarážející. Lidé bezostyšně zaplatí nehorázné sumy realitním překupníkům, ale s projektantem se budou hádat o každou korunu.
Projektant je za stavbu zodpovědný celý život a realitní agent ani minutu. Jeho to není, a on to nestavěl. Drtivá většina realitních agentů a agentek nemá ani základní stavební vzdělání – a to je vážné – (do pr!ele). Proč taky, když lidi nezajímá, co kupují. ANO NIKOHO NEZAJÍMÁ, CO KUPUJE. Přidaná hodnota realitního agenta se limitně blíží nule, ale výše jeho odměny čtyřem a více nulám. Není to trochu divné? Co na tom stojí tolik peněz? Lenost a nezájem lidí.
Náklady projektanta 4x – 5x převyšují náklady realitního agenta, a vlastní čas strávený nad danou stavbou se nedá ani porovnávat. Jsem si jist, že realitka nad tím stráví 1/10 – 1/20 času projektanta.
A co na to projektanti? Nevím, ale za sebe musím konstatovat, „realitky všech zemí …… vyližte si zprostředkovatelské smlouvy“.

Příště upozorníme na konkrétní nekalosti v rámci realitního prodeje.

Najde se nějaký realitní agent, který transparentně vyčíslí náklady své činnosti?
Čtenáři, nestavaři, co víte o nezávislé odborné inspekci nemovitostí?
Jsem otevřený diskuzi, Martin Deutsch.